Super Volunteer’s well deserved award

adminNews & Events, Photos

Nominating Wilma Malcolm for the award of ‘super volunteer’, Perform in Perth Secretary said: “Wilma is currently the Minutes Secretary for Perthshire Musical (Competition) Festival Association and has been volunteering for us for nearly 60 years.  She started as a Steward in her teens, in 1963, and has continued to volunteer ever since.  She was elected to be a Committee … Read More

2019 Festival

adminPhotos

If you have won a Perform in Perth trophy, please e-mail us a jpeg format photo for inclusion in the website. Finalists for the Premier Trophy: Reuben McFarlane (trombone) Morrison’s Academy; Jessica McFarlane (trumpet) Morrison’s Academy; Alexander Wallace (piano) Glenalmond College; Daisy Richardson (viola) Strathallan School; Conrad Ihering (violin) Glenalmond College and Ellie Ridley (descant & treble recorder) Glenalmond College. … Read More

2018 Festival

adminPhotos

Click once lightly on a photo to start the slideshow Jennifer Whitaker (Trumpet, Strathallan School); Alexandra Milne (Oboe, Glenalmond College); Alexander Wallace (Piano, Glenalmond College) and Rowan Heron (Viola, Auchterarder). Emma Denny (Violin, Kilgraston); Tom Kelly (Trumpet & Cornet, Blairgowrie High School); Tom Cahalin (Timpani & Drumkit, Perth Academy); Daisy Richards (Viola, Strathallan School) and Calista Donald (Trombone, St John’s … Read More

2017 Festival

adminPhotos

Alexander Wallace (Piano, Glenalmond College); Angus Grierson (Trombone, Glenalmond College); Alexandra Milne (Oboe, Glenalmond College); Ellie Ridley (Descant recorder and Treble recorder, Glenalmond College); Leonie Brink (Clarinet, Kilgraston School) and Conrad Ihering (Violin, Glenalmond College). Lorna Rae (Violin, Perth); Emma Macrae (Bassoon, Dollar Academy); Lauren Horsburgh (Flute, Crieff High School); Aidan Humphrey (Oboe, Dollar Academy); Tom Gray (Alto saxophone, Breadalbane … Read More

2016 Festival

adminPhotos

Lauren Burrowes (Flute, Morrison’s Academy); Sophie McKillop (B flat Cornet, Community School of Auchterarder); Robert Baldwin (French Horn, Glenalmond College); Alexander Wallace (Piano, Glenalmond College); Angus Paterson (Oboe, Glenalmond College); Appin Mackay-Champion (Clarinet, Glenalmond College) and Ola Stanton (Violin, Kinross High School) Lewis McGoldrick (Piano, Abernyte); Ishbel Lapslie (Flute, Strathallan School); Jennie Gillespie (Double Bass, Scone); Aidan Humphrey (Oboe, Dollar … Read More

2015 Festival

adminPhotos

Jamie Turnbull (Piano, Crieff High School); Peter Seaton (B flat Cornet, Perth Academy); Robert Baldwin (French Horn, Glenalmond College); Rebecca Coffey (Flute, Morrison’s Academy) and Emma Ritchie (Cello, Perth High School). Photo: Strathview Photographic Ola Stanton (Violin, Kinross High School); Adele Melia (Organ, Glenalmond College); Lauren Burrows (Flute, Morrison’s Academy) and Jenny Whitaker (Trumpet and B flat Cornet, Kilgraston) Tom … Read More

2012 Festival

adminPhotos

If you won a Perform in Perth trophy in 2012, please e-mail us a .jpg format photo for inclusion in the website. PHOTOS – Strathview Photography, Pitlochry

2011 Festival

adminPhotos

If you have won a Perform in Perth trophy, please e-mail us a jpeg format photo for inclusion in the website.

2010 Festival

adminPhotos

If you have won a Perform in Perth trophy, please e-mail us a jpeg format photo for inclusion in the website. (Front L-R) Andrew Forbes (piano); Rachel Hotchkiss (trumpet); Ciara Elwis (flute); Sandra Scott (oboe); Helena Kay (soprano saxophone); Ewan Taylor (trombone); Rachel Smart (violin); (Back L-R) Joshua Gibson (viola) and Heather Sadler (clarinet). Sandra Scott (oboe), winner of the … Read More